ΓΙΟΡΤΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ
Πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η χριστουγεννιάτικη εορταστική εκδήλωση. Αρχικά, το λόγο πήρε η εκπαιδευτικός του σχολείου μας κα. Αλεξοπούλου Αναστασία η οποία μίλησε για τα Χριστούγεννα και τις παραδόσεις μας, προτρέποντας μας να διώξουμε το φόβο και την αγωνία, την απελπισία και την αγανάκτηση. Να αγκαλιάσουμε τους συνανθρώπους μας, χωρίς διακρίσεις και προκαταλήψεις έχοντας τη σκέψη μας στον «Ήλιον της δικαιοσύνης». Αλληλεγγύη, αλληλοβοήθεια και συνεργασία να διαποτίσουν τις καρδιές μας τις φετινές γιορτές.
Στη συνέχεια οι μαθητές παρουσίασαν την παράσταση: “ΣκοτεινοΧριστούγεννα!”, θεατρικό μονόπρακτο της κας Μαρίας Κίτρα. “Ο άγιος Βασίλης φέτος είναι πολύ κουρασμένος, το ίδιο και τα ξωτικά του. Οι συγκρούσεις τους, η αδιαφορία τους και η προσωπική τους ματαιοδοξία θα επιφέρει άραγε έναν αντίκτυπο στα παιδιά τις γιορτές…; ” με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς, τους κ. Γκόγκο Ιωάννη, κα. Αλεξοπούλου Αναστασία και κα. Κανελλοπούλου Γεωργία.
Οι μαθητές στη συνέχεια με τη συνοδεία μουσικών οργάνων, του διευθυντή κ. Βάρσου Αθανασίου(κιθάρα) και του εκπαιδευτικού κ. Γκόγκου Ιωάννη(φλογέρα):
– Έψαλλαν παραδοσιακά κάλαντα και το απολυτίκιο των Χριστουγέννων.
Η γιορτή έκλεισε με την προβολή ταινίας «το αγόρι που το είπαν ……Χριστούγεννα». Η πλοκή της ταινίας αναφέρεται σε ένα τολμηρό παιδί, το μικρό Βασίλη που καθώς προσπαθεί να βρει τον πατέρα του για να φέρει σπίτι το δώρο της ελπίδας συναντά το πεπρωμένο του σε ένα μαγικό τόπο που κατοικούν ξωτικά. Το παιδί πήρε μερικά οδυνηρά και δύσκολα μαθήματα, αλλά πάντα αντιμετώπισε τις προκλήσεις με καλοσύνη και ακεραιότητα.
Η διεύθυνση και ο σύλλογος διδασκόντων σας εύχονται καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένος ο καινούριος χρόνος.